logo

Kervan Gıda, İngiliz firması Dexters’ı Satın Alarak Global Pazardaki Konumunu Güçlendirdi!

Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üreticisi ve ihracatçısı Kervan Gıda, global arenadaki konumunu yeni yatırımları ile güçlendirmeye devam ediyor. AR&GE ve inovasyon gücü ile farklılaşan Kervan Gıda, Bebeto markası ile Avrupa, ABD, Ortadoğu, Uzakdoğu, Kuzey Afrika ve Güney Afrika başta olmak üzere 85 ülkeye ihracat yapıyor.

43 bin tonluk üretim kapasitesi ve 1000 çalışanı ile önceliği Bebeto markasını daha fazla tüketiciyle buluşturmak olan Kervan Gıda, odaklandığı ülkelerde pazarın lider üç şekerleme firması arasında yer almayı hedefliyor. Bu doğrultuda, İngiltere’nin bilinen şekerleme markası Dexters’ı da bünyesine katan Kervan Gıda öncelikle ülkedeki ve Avrupa’da ki konumunu güçlendirecek.

Hedef ülkelerdeki büyüme sırrı: Yerelleşme

Yaklaşık 10 yıldır İngiltere pazarında Fruit Factory, Vimto gibi bilinen markaların üreticisi konumunda olan ve satış hacmi kısa sürede 8 Milyon Dolar’a ulaşan Kervan Gıda, bölgedeki stratejisini 2016 yılı itibariyle farklılaştırma kararı aldı. Bu sürecin en büyük etkeni olarak markalaşmada yerelliğin önemine vurgu yapan Kervan Gıda genel müdürü Burhan Başar, “İngiltere’de, üretici kimliğimiz dışında, Bebeto markamız ile de uzun süredir varlığımızı sürdürüyoruz. Pazardaki varlığımızı kalıcı hale getirmek için yerel bir marka olan Dexters’ı da Kervan Gıda bünyesine katıp önümüzdeki dönemde Bebeto ve Dexters ilişkisini sağlamlaştıracak markalaşma stratejisine odaklanacağız” dedi.

Kervan Gıda’nın yıllık cirosunun 70%’i yurtdışı pazarlardan geliyor. Bir önceki yıla göre 10% büyüyen Kervan Gıda, hedef ülkelerde dikey büyümeyle birlikte pazara tutunmayı kalıcı olarak arttırarak marka bilinilirliğini en üst seviyeye çıkarmayı ve 2023 yılında dünyanın ilk beş yumuşak şeker üreticisi arasında olmayı hedefliyor.